Tikrasis margainis, silimarinas - kokia jo nauda ?

Tikrasis margainis, silimarinas - kas tai?

Bendriniai margainių pavadinimai: margainis, silimarinas, karsilis, 

Lotyniški pavadinimai: Silybum marianum, Sinonimas Carduus marianus.

Margainių galima įsigyti įvairiais pavidalais, o populiariausias jų - maltos sėklos.

Tikrasis margainis yra graižiažiedžių šeimos augalas, labai paplitęs Viduržemio jūros pakrančių šalyse. Ten jis vadinamas Marijos dagiu.

Skirtingos margainio augalo dalys gali būti naudojamos įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti. Dažniausiai jis naudojamas kepenų problemoms gydyti. Kai kurie teigia, kad šis augalas gali padėti gydant:

  • Kepenų cirozę
  • Geltą
  • Hepatitą
  • Tulžies pūslės sutrikimus

Margainio (silimarino) teikiama nauda organizmui

Margainiai naudojami kaip natūrali priemonė įvairioms sveikatos būklėms gydyti. Tačiau ar yra įrodyta kokia nors margainių nauda sveikatai?

Tikrojo margainio veiklioji medžiaga vadinama silimarinu. Tikrasis margainis daugiausia vartojamas kepenų ligoms gydyti, tačiau kai kurie žmonės teigia, kad jis gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir padėti valdyti 2 tipo diabetą.

Šiame straipsnyje nagrinėjama 10 galimų tikrojo margainio privalumų ir analizuojama, ar yra kokių nors mokslinių įrodymų, pagrindžiančių jų vartojimą. Jame taip pat nagrinėjama, kaip margainis yra vartojamas, kokiomis formomis ir ar yra kokių nors pavojų, į kuriuos derėtų atsižvelgti.

10 teigiamų margainio teikiamų naudų sveikatai

Toliau pateikiama informacija apie galimą margainio naudą sveikatai.

1. Palaiko kepenų sveikatą

Viena iš labiausiai paplitusių margainio vartojimo priežaščių yra kepenų problemoms gydyti. 2016 m. atliktame NCCIH tyrime nustatyta, kad silimarinas pagerino dietos sukeltus pelių kepenų pažeidimus. Reikia daugiau įrodymų, kad būtų galima įrodyti, jog margainis taip pat naudingos ir žmonių kepenims.

Tačiau mokslininkai teorizuoja ir mano, kad taip ir yra. Veiklioji tikrojo margainio medžiaga silimarinas veikia kaip antioksidantas, mažindamas laisvųjų radikalų gamybą. Mokslininkai mano, kad tai sukuria detoksikuojantį poveikį, todėl būtent margainis gali būti naudingas esant kepenų problemoms.

Tačiau, kol neatlikta daugiau tyrimų, margainis nerekomenduojamas kaip pagrindinis kepenų problemų gydymo būdas. Tačiau tai gali būti naudingas papildomas gydymo būdas.

2. Skatina odos sveikatą

Margainio aliejus gali būti vartojamas kosmetiškai, siekiant pagerinti odos sveikatą.

Margainis gali padėti skatinti sveiką odą. 2015 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad ant pelių odos užteptas pienių erškėtuogių aliejus padėjo pagerinti uždegimines odos būkles.

Kitame tyrime taip pat nustatyta, kad silimarinas turi antioksidacinį ir senėjimą stabdantį poveikį žmogaus odos ląstelėms.

Norint nustatyti, kokios naudos gali tikėtis žmogus, naudodamasis margainių aliejų ant odos, reikia atlikti tolesnius tyrimus su žmonėmis.

3. Mažina cholesterolio kiekį

Didelis cholesterolio kiekis gali sukelti širdies sveikatos problemų ir padidinti insulto tikimybę.

2006 m. atliktas tyrimas rodo, kad pieno raktažolės gali atlikti svarbų vaidmenį mažinant cholesterolio kiekį. Nustatyta, kad žmonėms, vartojusiems pienių erškėtuoges diabetui gydyti, cholesterolio kiekis buvo mažesnis nei tiems, kurie vartojo placebą.

4. Palaiko svorio mažėjimą

2016 m. atliktų pirminių tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad silimarinas lėmė svorio mažėjimą pelėms, kurios buvo šeriamos dieta, skirta svoriui priaugti.

Tai leidžia manyti, kad pieno raktažolės gali būti naudingos norintiems numesti svorio. Tačiau norint tai patvirtinti, reikia atlikti daugiau tyrimų apie pieno raktažolių poveikį lieknėjimui žmonėms.

5. Mažina atsparumą insulinui

Tyrimas su pelėmis parodė, kad tikrojo margainio ekstraktas padeda sumažinti atsparumą insulinui. Atsparumas insulinui yra 2 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių problema.

Nors šis tyrimas rodo, kad pieno raktažolės gali būti svarbios diabeto valdymui, reikia daugiau tyrimų, kad būtų patvirtinta, ar pieno raktažolės mažina atsparumą insulinui ir padeda valdyti diabetą.

6. Gerina alerginės astmos simptomus

Pienių raktažolių veiklioji medžiaga gali padėti sumažinti uždegimą. 2012 m. atliktame tyrime nustatyta, kad silimarinas padėjo apsaugoti nuo uždegimo alergine astma sergančių pelių kvėpavimo takus.

Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, ar silimarinas padeda astmos simptomams žmonėms.

7. Apriboja vėžio plitimą

Pieno raugerškis gali padėti sustabdyti tam tikrų rūšių vėžio plitimą. 2016 m. apžvalgoje nustatyta, kad pieno raktažolių ekstraktas slopina vėžinių ląstelių augimą sergant storosios žarnos vėžiu.

Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, kaip pieno raktažolės gali būti naudojamos kovojant su vėžiu.

8. Palaiko kaulų sveikatą

Pieno raktažolių arbata gali padėti išvengti estrogenų stokos sukelto kaulų nykimo.

Silimarinas gali atlikti esminį vaidmenį palaikant kaulų sveikatą. 2013 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad margainis padeda išvengti kaulų nykimo.

Tyrime buvo nagrinėjamas būtent kaulų nykimas dėl estrogenų trūkumo. Kol kas neaišku, ar pieno raktažolės taip pat naudingos kaulų netekimui dėl kitos priežasties.

Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima daryti saugią išvadą, jog pieno raktažolės palaiko žmonių kaulų sveikatą.

9. Gerina pažinimą

2015 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad pieno raktažolės didina atsparumą oksidaciniam stresui. Oksidacinis stresas yra potenciali Alzheimerio ligos priežastis.

Tokiu būdu pieno raktažolės gali padėti gerinti pažinimą ir gydyti degeneracines ligas, kurios turi įtakos protui. Norint patvirtinti pieno raktažolių poveikį pažinimui, reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.

10. Stiprina imuninę sistemą

Margainyje ęsantis silimarinas gali padėti sustiprinti žmogaus imuninį atsaką ir padėti jam kovoti su infekcijomis.

2016 m. atlikus tyrimą su gyvūnų modeliu nustatyta, kad vartojamas silimarinas pagerino imunitetą. Senesniame tyrime nustatyta, kad pieno raktažolių ekstraktas teigiamai veikė žmonių imuninį atsaką.

Reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis, kad mokslininkai galėtų tvirtai teigti, jog pieno raktažolės stiprina žmogaus imuninę sistemą.

Kaip vartoti tikrajį margainį?

Margainio kaip papildų galima įsigyti daugelyje sveiko maisto parduotuvių. Standartinės silimarino dozės nėra, todėl geriausia perskaityti ant pakuotės siūlomą dozavimą.

Pienių raktažolių taip pat galima įsigyti kaip arbatos. Jei geriate margainių arbatą, geriausia suvartoti ne daugiau kaip 6 puodelius per dieną.

Rizika ir apsvarstymai

Kadangi pieno raktažolė yra maisto papildas, Jungtinių Amerikos Valstijų Maisto ir vaistų administracija (FDA) jos nereguliuoja taip, kaip reguliuoja vaistus. Dėl šios priežasties svarbu margainį pirkti iš patikimų mažmenininkų.

Kaip ir bet kurią kitą natūralią priemonę, prieš pradėdami vartoti pieno dygliuotį, žmonės turėtų aptarti jo vartojimą su gydytoju.

Pieno raktažolės gali sąveikauti su kai kuriais vaistais. Tai ypač aktualu, jei žmogus jau gydosi nuo kepenų ligų.

Apibendrinimas

Pieno raktažolės gali būti naudingos sveikatai dėl savo veikliosios medžiagos - silimarino, kuris yra antioksidantas.

Kad būtų galima patvirtinti galutinį pieno raktažolių naudos sąrašą, reikia atlikti daugiau tyrimų. Vis dėlto tai yra sveikatai naudingas maisto papildas, kurį verta išbandyti kartu su įprastiniu gydymu.

Prieš pradedant vartoti pieno raktažolę ar bet kurį kitą papildą, visada reikėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, nes jis gali sąveikauti su kitais vaistais ar ligomis.

Pieno raktažolių papildų galima įsigyti sveiko maisto parduotuvėse arba internetu.

Paskutinį kartą mediciniškai peržiūrėta 2017 m. gruodžio 20 d.

Straipsnis parašytas remiantis atliktais tyrimais iš:
National Center for Biotechnology Information ir U.S. National Library of Medicine

 

Parašyti komentarą.